Özel Kuzu Kavurma ( 4073 Kcal )

4073 kalori
Özel Kuzu Kavurma
Hazırlanışı

Kurban Bayramının vazgeçilmez yemeklerinden kavurma. Tamamen özel bir tariftir. Odun ateşi üzerinde pişirmenizi tavsiye ederim.

 

(Kuzu etimizi but kısmından tercih etmenizi öneririm) Kuzu etimizi kuşbaşı şeklinde doğrayın. Kase içerisine doğradığınız eti koyarak zeytin yağı, kimyon,kekik,kırmızı pul biber ve karabiber ile güzelce karışıtırın. Tavamızı hafif ısınmasını sağlayın. Kuyruk yağını ve iç yağları kuşbaşından daha küçük şekilde doğruyarak tavada erimesini sağlayın. Kuyruk yağı hafif pempeleşince kuzu etini ilave edin. Tahta kaşıkla karıştırıp eriyen yağlarla karışmasını sağlayın. Hafif suyunu salacaktır suyu çekilene kadar pişirmeye devam edin. Ateşin çok alevli olmamasına dikkat edin. Suyu çekildikten sonra tuzu ilave ederek, 10 dakika kadar daha bir kaç kez karıştırarak güzelce pişirin. Tuzu en son ilave etmeniz etin sertleşmesini önleyecektir. Afiyet olsun.

Not: Kendi iç yağıyla ve kuyruk yağı ile pişmesi daha farklı lezzet katarak damağınızda eşsiz bir lezzet bırakacaktır. Mutlaka yanına hafif ekişili marul veya soğanlı yeşillik salatası yapmayı unutmayın.

 

Yorumlar