Kaymaklı Revani Tarifi ( 4486 Kcal )

4486 kalori
Kaymaklı Revani Tarifi
Hazırlanışı

Oda sıcaklığında bekleyen yumurtaları mikserin yüksek devriyle 4-5 dakika çırpın. Üzerine şekeri azar azar ilave ederken çırpmaya devam edin.

İrmik ve kabartma tozunu bir başka derin kapta karıştırıp yumurtalı karışımın üzerine aktarın. Bir kaşık ya da plastik spatula yardımıyla hamuru iyice karıştırın. Boza kıvamındaki hamuru 30-35 santim çapındaki yağlanmış yuvarlak ya da orta boy her hangi bir bir fırın kalıbına aktarın.

Revaniyi 5 dakika önceden ısıtıp 175 dereceye ve alt-üst konuma ayarladığınız fırında 35-40 dakika, üzeri altın sarısı oluncaya kadar pişirin.

Şerbeti hazırlamak için; tozşeker ve suyu orta boy bir tencereye aktarın. Kısık ateşte,  ara sıra karıştırarak kaynayıncaya kadar pişirin. Kaynayınca limon suyunu ekleyin. Kaynamaya başladıktan 5 dakika sonra ocaktan alın.

Sıcak haldeki kekin üzerine ılık şerbeti gezdirin. Revaninin şerbeti çekmesi için bekledikten sonra dilimleyerek servise sunun. Ben üzerine kaymak koydum. Siz arzunuza göre hindistancevizi, dondurma, portakal reçeli koyarak ikram edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorumlar