Yaprak Saklama Nasıl Yapılır

Kışlık yaprakları birkaç farklı şekilde saklayabilirsiniz. Hangi yöntemi kullanacak olursanız olun, ince, açık renkli ve tüysüz yaprakları tercih edin. Hem daha yumuşak hem de lezzetli olurlar.

 
 
 
Salamura:
 

Salamura için, seçtiğiniz üzüm yapraklarının saplarını kesmeden ve yıkamadan üst üste koyun. Bir tencerede tuzlu su hazırlayıp kaynatın. Hazırladığınız yapraklardan demetler halinde alarak kaynayan suya batırıp çıkarın. Geniş bir tepsiye alıp bir gece bekleterek iyice soğumalarını sağlayın. Ertesi gün yaprakların sap kısımlarına kalın tuz serpin. Yarım döndürüp cam bir kavanoza yerleştirin. Üzerine kaynatılmış soğutulmuş tuzlu su ekleyin. Yaprakların üstüne bir ağırlık koyup kapağını kapatın. Uygun bir yerde saklayın.

 

Tuzlama:

 

Yaprakların saplarını çok kısa olmayacak şekilde kesip tüylü yüzlerine mutfak tuzu serpin. Bu şekilde 5-6 tanesini üst üste koyup ikiye katlayın. Bir kavanoza alıp ağzını sıkıca kapatın ya da bir naylon torbaya yerleştirin. Bastırarak havasını alın ve ağzını sıkıca bağlayın. Serin ve kuru bir yerde saklayın.

 

Şişede saklama:

 

Yaprakların saplarını kopartıp 9-10 adedini üst üste koyun ve rulo haline getirin. Temiz ve kuru bir pet şişenin içine bu şekilde yerleştirin. Tüm şişe dolana kadar aynı işlemi tekrarlayın. Şişenin ağzını sıkıca kapatıp güneş görmeyen kuru bir yerde saklayın. Kullanacağınız zaman şişeyi bir bıçakla kesip yaprakları çıkarın.